Shortlist revealed for the Global Women in Telco & Tech

Shortlist revealed for the Global Women in Telco & Tech Awards 2020

17 September 2020 | Natalie Bannerman

Cover

Capacity proudly unveils the 2020 shortlist for the Global Women in Telco & Tech Awards.

Having opened for nominations back in May, our independent panel of judges has completed the extensive assessment process for this year's awards, dedicated to celebrating women in our industry. 

Audrey Mandela, head judge of this year's awards and chair of Women in Telecoms and Technology, commented: "I was extremely pleased with the number and quality of submissions we received for this year’s Global Women in Telco & Tech Awards." 

"Our judges had a very difficult time choosing this year’s winners; there were so many truly impressive entries. The awards are a great opportunity to highlight some of the great work being done across our industry in the D&I space, and this ceremony is a chance to celebrate that work.”

Please find the list of 43 companies and individuals listed below:

DISRUPTOR

Woman of the Year:

Rising Star:

Outstanding Achievement:

Keri Gilder - Colt Technology Services
Laurinda Pang - Lumen

Funke Opeke - MainOne
Danielle Royston - Formerly at Optiva

Alexandra Rasch - Caban Systems
Indre Deksnyte - CUJO AI
Manjari Govada - Digital Colony
Stephanie Schultz - Trusted Computing Group

Amy Marks - Autodesk
Yali Z. Liu - Chayora
Michelle Senecal de Fonseca - Citrix Systems UK
Gnanapriya Chidambaranathan - Infosys
Ayesha Al-Shoily - Ooredoo Oman

SPOTLIGHT

Agent of Change - The Brynn Fowler Award:

Company or Organisation of the Year:

Reshma Ramachandran - Hitachi ABB Powergrids
Dr. Terri Simpkin - Portman Partners
Eric D. Cevis - Verizon Partner Solutions

Atos SE
Chindata Group
Verizon

PROJECTS AND INITIATIVES

Project of the Year:

Marketing or Social Media Campaign of the Year:

Atos IT Services
Atos SE
Chindata Group

Digital Realty
Maven Wave Partners
Verizon Partner Solutions

SPECIAL RECOGNITION

Best Woman in Network Orchestration:

Best Woman in Subsea:
Sponsored by 


Best Woman in Tower:

Sulagna Paul - Aryaka Networks
Victoria Lamberth - ZenFi Networks

Naaz Bax - Seaborn
Lynsey Thomas - SubSea Networks
Maja Summers - Vodafone Carrier Services

Suruchi Ahuja - Tillman Infrastructure
Ruby Castellanos Castillo - Ufinet
Blair Crawford - Vertical Bridge

Best Woman in Data Centre:

Best Woman in Wholesale Telecoms:
Sponsored by 

Best Data Centre Company:

Nancy Novak - Compass Datacenters
Diane Morefield - CyrusOne
Tamara Budec - Digital Realty
Karen Stein - Iron Mountain Data Centers

Celine Gregoire - iBASIS
Ruby Castellanos Castillo - Ufinet
Sonal A. Patel - Verizon Partner Solutions
Tonya Eichenberger - Windstream Wholesale

Chindata Group
Rack Centre


Winners will be announced at the Global Women in Telco & Tech virtual ceremony on Tuesday 29 September, 
please click here to register for free.

If you're a shortlisted company, and you would like to find out more about attending or look at branding opportunities, please contact the team here.