2013 Global Carrier Awards shortlist revealed

10 September 2013 |


Capacity is delighted to announce the shortlist for the 2013 Global Carrier Awards.

The winners will be announced at the Capacity Global Carrier Awards ceremony and gala dinner on Tuesday 19 November at the Okura Hotel in Amsterdam.

The shortlist has been compiled by a panel of analysts, industry experts and the senior editorial team of Capacity Media. Good luck to all nominated companies below.

Best global wholesale carrier:
Deutsche Telekom ICSS
Level 3 Communications
NTT Communications
Orange
Tata Communications

Best pan-European wholesale carrier:
COLT
Interoute
NTT Communications
Telekom Austria Group

Best central & eastern European wholesale carrier:
Brilliant Telecom
GTS Central Europe
Romtelecom
Turk Telekom International

Best pan-Asian wholesale carrier:
Hutchison Global Communications
NTT Communications
Pacnet
Telstra Global

Best Middle Eastern wholesale carrier:
Etisalat
Mobily
Ooredoo
Reliance Globalcom

Best African wholesale carrier:
Liquid Telecom
Orange
PCCW Global
WIOCC

Best Latin American wholesale carrier:
Level 3 Communications
GlobeNet
Neutrona
Telefónica

Best Caribbean wholesale carrier:
Columbus Networks
Logic Communications

Best North American wholesale carrier:
AT&T Wholesale
Level 3 Communications
NTT Communications
Sprint

Best global product/service:
DE-CIX
IDT Global
Interoute
iQsim
Subex

Best European product/service:
DE-CIX
Interoute
Liberty Global

Best African product/service:
Airtel
Main One
Vodafone Wholesale Ghana

Best Latin American product/service:
Internexa
Level 3 Communications
Telefónica

Best Middle Eastern product/service:
Etisalat
Ooredoo
Tawasul

Best North American product/service:
Level 3 Communications
Sprint
XO Communications

Best service innovation:
DE-CIX
iBasis
Global Capacity
Liquid Telecom
Telekom Austria Group

Best technology innovation:
Anova Technologies
Ciena
Deutsche Telekom BDI
Infinera
RAD

Best CDN provider:
EdgeCast Networks
Level 3 Communications

Best Data Centre:
ATM
Datamena
Telecity Group

Best Data Centre Innovation:
Digital Realty
Equinix
Interoute
Level 3 Communications

Project of the year:
Anova Technologies
EdgeCast Networks
Hutchison Global Communications
Orange
Reliance Globalcom

Best Marketing Team:
Ciena
Level 3 Communications
PCCW Global
Turk Telekom International

Campaign of the year:
Ciena
IDT Global
Telarix 
Telecom Italia Sparkle
Telekom Austria Group
TelServ