Global Women in Telco & Tech Awards - Shortlist announced

The Global Women in Telco & Tech Awards - Shortlist Announced

26 August 2019 | Natalie Bannerman

Cover

Capacity proudly announces the shortlist for the inaugural Global Women in Telco & Tech Awards!

DISRUPTOR

Woman of the Year:

Rising Star:

Outstanding Achievement:

Lynntte Magasa - Boniswa Corporate Solutions

Tània Pinosa - Brodynt Global

Sophie Ann Terrisse - 26FIVE Global Lab 

 Tània Pinosa - Brodynt Global 

 Oana Iuras - C3ntro

 Lisa Miller – CenturyLink

 Jennifer Artley - BT Global

 Chit Aein Thu - CCEducare Myanmar

 Chandy Ghosh – Inteliquent

Keri Gilder - Colt Technology Services

 Kuburat Fatomona - IHS Nigeria

 Sally Bament - Juniper Networks

Chandy Ghosh – Inteliquent

 Johanna Alvarado - iWireless Solutions

Laureen R Cook 

 Laureen R Cook

 Bree Cooper - TalkTalk Business

 Ayesha Al-Shoily - Ooredoo Oman

Jezzibell Gilmore – PacketFabric

 

 

Alisa Amupolo – PowerCom

Caroline De Vos – SatADSL

Andrea Saravia – Ufinet

PROJECTS AND INITIATIVES  

Recruitment Programme of the Year:

Marketing or Social Media Campaign of the Year:

Project of the Year:

 BLP Legal

Aqua Comms 

 IHS Nigeria

 IHS Nigeria

 CSf Corporation & Aerialink

 Ooredoo Oman

Telia Carrier 

Intel Corporation

Zain Group 

SPOTLIGHT/PROFILE  

Agent of Change:

Company or Organisation of the Year:

 Hannah Ormondroyd – CBRE

BLP Legal

 Todd Coleman – eStruxture

 IHS Towers

 Aaron Russell – Facebook

Télécoms Sans Frontières 

 Chandy Ghosh – Inteliquent

Women's Tech Forum 

 Laureen R Cook

 

 Bita MIlanian – Ribbon

 

SPECIAL RECOGNITION

Best Woman in Tower:

Best Woman in Data Centre:

Best Data Centre Company:

Ir. Kumari Nalini Subramaniam - edotco Group

Melissa Reid – CBRE 

Chayora 

Mélissa Trovoada-Darko - IHS Towers Group

Manjari Govada - Digital Bridge

Stream Data Centers

Rhonda Wells - IHS Tower Group

Melissa Penza – Flexential

Irina Vyazmetinova - Russian Towers Group

Maria Scotti – Torrecom

 

Best Woman in Network Orchestration:

Best Woman in Wholesale Telecoms:

Best Wholesale Carrier Company:

 Alla Goldner – Amdocs

Stephanie Gilbert - AT&T Wholesale Solutions, International Markets 

C3ntro Telecom 

 Johanna Alvarado - iWireless Solutions

 Chandy Ghosh – Inteliquent

Seaborn Networks 

Victoria Lamberth - ZenFi Networks

Ruth Kennedy - TalkTalk Business

tyntec GmbH

Andrea Saravia – Ufinet

Annette Murphy – Zayo

 

Best Woman in Subsea:

Best Subsea Company:

 Maggie Parry - Aqua Comms

Facebook 

 Elizabeth Rivera Hartling – Facebook

 Seaborn Networks

Amy Marks - XSite Modular

An independent panel judges selected by Capacity’s editorial team have compiled the shortlist.

Winners will be announced at the Global Women in Telco & Tech ceremony and black tie gala dinner on Wednesday 25 September at 8 Northumberland Avenue, London.