Shortlist 2013

Capacity is delighted to announce the shortlist for the 2013 Global Carrier Awards.

The winners will be announced at the Global Carrier Awards ceremony and gala dinner on Tuesday 19 November at the Okura Hotel in Amsterdam.

The shortlist has been compiled by a panel of analysts, industry experts and the senior editorial team of Capacity Media. Good luck to all nominated companies below.

  • Best global wholesale carrier:

    • Deutsche Telekom ICSS
    • Level 3 Communications
    • NTT Communications
    • Orange
    • Tata Communications
  • Best pan-European wholesale carrier:

    • COLT
    • Interoute
    • NTT Communications
    • Telekom Austria Group
  • Best central & eastern European wholesale carrier:

    • Brilliant Telecom
    • GTS Central Europe
    • Romtelecom
    • Turk Telekom International
  • Best pan-Asian wholesale carrier:

    • Hutchison Global Communications
    • NTT Communications
    • Pacnet
    • Telstra Global
  • Best Middle Eastern wholesale carrier:

    • Etisalat
    • Mobily
    • Ooredoo
    • Reliance Globalcom
  • Best African wholesale carrier:

    • Liquid Telecom
    • Orange
    • PCCW Global
    • WIOCC
  • Best Latin American wholesale carrier:

    • Level 3 Communications
    • GlobeNet
    • Neutrona
    • Telefónica
  • Best Caribbean wholesale carrier:

    • Columbus Networks
    • Logic Communications
  • Best North American wholesale carrier:

    • AT&T Wholesale
    • Level 3 Communications
    • NTT Communications
    • Sprint
  • Best global product/service:

    • DE-CIX
    • IDT Global
    • Interoute
    • iQsim
    • Subex
  • Best European product/service:

    • DE-CIX
    • Interoute
    • Liberty Global
  • Best African product/service:

    • Airtel
    • Main One
    • Vodafone Wholesale Ghana
  • Best Latin American product/service:

    • Internexa
    • Level 3 Communications
    • Telefónica
  • Best Middle Eastern product/service:

    • Etisalat
    • Ooredoo
    • Tawasul
  • Best North American product/service:

    • Level 3 Communications
    • Sprint
    • XO Communications
  • Best service innovation:

    • DE-CIX
    • iBasis
    • Global Capacity
    • Liquid Telecom
    • Telekom Austria Group
  • Best technology innovation:

    • Anova Technologies
    • Ciena
    • Deutsche Telekom BDI
    • Infinera
    • RAD
  • Best CDN provider:

    • EdgeCast Networks
    • Level 3 Communications
  • Best Data Centre:

    • ATM
    • Datamena
    • Telecity Group
  • Best Data Centre Innovation:

    • Digital Realty
    • Equinix
    • Interoute
    • Level 3 Communications
  • Project of the year:

    • Anova Technologies
    • EdgeCast Networks
    • Hutchison Global Communications
    • Orange
    • Reliance Globalcom
  • Best Marketing Team:

    • Ciena
    • Level 3 Communications
    • PCCW Global
    • Turk Telekom International
  • Campaign of the year:

    • Ciena
    • IDT Global
    • Telarix
    • Telecom Italia Sparkle
    • Telekom Austria Group
    • TelServ